Większość sześciolatków zostaje jednak w przedszkolach

W ostatnich tygodnia wiele miast oraz gmin prowadziło bardzo intensywne kampanie społeczne, w których to zachęcano rodziców dzieci w wieku 6 lat, aby jednak posyłać swoje pociechy do szkół podstawowych. Nowelizacja ustawy wprowadzona przez nowy rząd sprawiła bowiem, że od tego roku szkolnego znów obowiązek szkolny zaczyna się od 7 roku życia. Dziecko w wieku 6 lat po prostu można posłać do szkoły rok wcześniej. Aby tak się stało dziecko musi odbyć edukację przedszkolną w wieku 5 lat, mieć zgodę rodzica, a do tego zgodę placówki opiekuńczo-psychologicznej. Pomimo ciągłe zachęcania rodziców działania nie przyniosły zbyt dużego efektu. Tylko niecałe 20% sześciolatków pójdzie bowiem w tym roku do szkół, reszta udaje się do przedszkola.

Minister edukacji nie widzi problemu

Z racji tak małego zainteresowania posłaniem dziecka w wieku 6 lat do szkoły pojawi się w tym roku dziura w roczniku. W wielu szkołach pierwsze klasy będą liczyły dosłownie po kilka dzieci. Według szacunków w tym roku łącznie do pierwszych klas pójdzie około 200 tysięcy dzieci, z czego zdecydowana większość to maluchy odroczone od edukacji szkolnej w poprzednim roku. Według minister jest to dobra sytuacja, gdyż małe klasy to lepsza jakość edukacji. Anna Zalewska podkreśla również, że jeden rocznik do przodu jest natomiast bardzo liczny, gdyż tam mamy i dzieci zaczynające naukę w wieku 7 lat i w wieku 6 lat, a więc wszystko dzięki temu się wyrównało. Minister podkreśla, że rodzice dostali wybór jakiego oczekiwali od samego początku i jest to w pełni ich decyzja, która nie podlega komentarzowi.

Małe klasy to duże koszty

Faktycznie małe klasy oferują duży komfort edukacji, ale z drugiej strony poważnie nadwyrężą budżety wielu gmin. Przeciętnie koszty utrzymania jednego ucznia wynoszą dwukrotność tego ile wynosi subwencja. Skoro uczniów jest tak mało to i pieniędzy będzie niewiele, a przecież ogromne szkoły z czegoś trzeba utrzymać, a do tego jeszcze mieć pieniądze na wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>