W 2019 roku szkoły średnie odczują poważny wzrost liczby młodzieży

Wiele szkół średni obawia się ogromnego naporu młodzieży w roku 2019. Skąd takie obawy? Reforma systemu edukacji sprawi bowiem, że w właśnie w tym roku w szkołach średnich spotkają się ze sobą dwa roczniki, jeden będzie ze szkoły podstawowej, a drugi z gimnazjum. Liczba dzieci to około 352 tysiące oraz 370 tysięcy, a więc łącznie przez szkołę średnią przewinie się grupa licząca ponad 700 tysięcy dzieci. Czy jest to liczba imponująca? Biorąc pod uwagę ostatnie lata to zdecydowanie tak.

Szkoły już dawno ograniczają swoją działalność

Głęboki kryzys demograficzny w Polsce trwa i niestety jak na razie nie widać jego końca. Nic nie zmieni tutaj nawet ogromna fala urodzeń, która miałaby się zacząć nawet od jutra. Jeśli bowiem do tego dojdzie to efekty demograficznego wzrostu będą widoczne dopiero za kilka lat, a w przypadku szkół średnich za około 15 lat, a więc ogromny okres czasu. W związku z tym szkoły już od wielu lat stopniowo ograniczają swoją działalność. Gminy często nie mają pieniędzy na utrzymanie dużej i pustej szkoły. Są mniejsze sale, czasem jest reedukacja zatrudnienia nauczycieli i ogólnie szkoły nie są przygotowane na taki napór młodzieży. Co gorsza, będzie to tylko jeden rocznik liczący ponad 700 tysięcy dzieci, po którym znów wszystko wróci do starej rzeczywistości. Szkoła musi więc na krótki tylko czas doinwestować w siebie, co z pewnością będzie mało opłacalne.

Dwa roczniki w jednej klasie

Duża ilość młodzieży to jednak nie jedyny problem, jaki niedługo czeka nas przez zapowiadaną reformę edukacji. Okazuje się bowiem, że właśnie w 2019 roku dzieci, które spotkają się z różnych szkół, będą także w różnym wieku. Dwa osobne roczniki trafią wspólnie do jednej klasy co według psychologów jest sporym zagrożeniem. Młodsze dzieci mogą być podatne na działania starszego rocznika i ten wpływ nie zawsze musi być pozytywny. Ministerstwo Edukacji nie widzi jednak problemu w obu przypadkach i uważa, że podobnie liczne roczniki już zdarzały się w historii.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>