Uniwersytet Jagielloński udostępnia najciekawsze wykłady online

Platforma zdalnego nauczania uruchomiona przez Uniwersytet Jagielloński to prawdopodobnie jedyny tego typu projekt e-learningowy w Polsce udostępniony szerszej grupie odbiorców. Od teraz studencki mogą obejrzeć przez Internet m.in. wykłady prof. Romana Dudy (matematyka) oraz prof. Piotra Sztompki (socjologia).

Rewolucja czy ewolucja?

Uniwersytet Jagielloński

fotografia mjaniec z flickr.com

Portal udostępniający internautom najciekawsze wykłady UJ został zrealizowany w ramach projektu pn. „Uniwersytet Jagielloński bez granic”. Warto podkreślić, że wszystkie nagrania dostępne są dla użytkowników za darmo i to bez konieczności rejestracji.

Prorektor projektu Maria Flis podkreśla, że polskie uczelnie powinny doskonalić swoje systemy edukacji, za czym idzie postęp technologiczny. Nieuzasadnionym w tym wypadku wydawałoby się uciekanie od technologii, skoro to branża informatyczna wyznacza nowoczesne trendy dochodzenia do informacji, komunikowania i nauki. Ekspertka uważa, że nowo powstała platforma to doskonały sposób na uzupełnianie tradycyjnej oferty naukowej dla studentów i internautów spragnionych wyszukanej wiedzy. Nowoczesny sposób na dotarcie z informacjami naukowymi nadal wydają się nie zakłócać tradycyjnych relacji między mistrzem, a uczniem.

Pierwsze wykłady jakie trafiły na platformę to cykle wykładów naukowych z matematyki prowadzone przez wybitnego specjalistę prof. Romana Dudę oraz zajęcia poruszające problematykę socjologii wizualnej z udziałem prof. Sztompki.

I tak np. wykłady prowadzone przez prof. Sztompkę uzupełniane są materiałami multimedialnymi (zajęcia prowadzone w języki angielskim). Zdaniem eksperta – zajęcia z zakresu przekazów wizualnych nabierają znaczenia w dzisiejszej kulturze, a całe nasze życie jest już trwale otoczone tzw. wizualnymi wrażeniami.

Uniwersytet Jagielloński nie był jednak pierwszy

Dr Jacek Urbaniec zaznacza, że większość światowych renomowanych uczelni otwiera się na nowoczesne technologie, stąd pomysł na udostępnianie najwartościowszych materiałów w sieci. Zdaniem analityków – cykle wykładów zamieszczanych na wirtualnych platformach edukacyjnych to przyszłość dla rozwoju edukacji na odległość.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>