Szczegóły zmian dla szkół podstawowych i gimnazjów

Minister edukacji Anna Zalewska postanowiła uchylić nieco tajemnicy, jaką owiana jest cała reforma systemu edukacji. W czerwcu tego roku dowiedzieliśmy się o wielkich planach ministerstwa, ale niestety tak naprawdę nie pojawiły się kompletnie żadne szczegóły z tym związane. Teraz już mniej więcej wiemy jak ma wyglądać reforma w szkołach podstawowych oraz gimnazjach. Co ciekawe, w listopadzie tego roku mamy już poznać także szczegóły związane z nową podstawą programową dla dużej części klas w szkołach podstawowych. Podstawówka jest wydłużana o dwa lata, a więc zmiany w programie faktycznie mogą być potrzebne.

Nowa szkoła podstawowa już za rok

MEN poinformowało opinię publiczną, że 8-letnia szkoła podstawowa zacznie swoje funkcjonowanie od 1 września 2017 roku, a więc już w przyszłym roku szkolnym. Co ciekawe nie będzie typowego wygaszania szkół podstawowych. Młodzież znajdująca się w VI klasie szkoły podstawowej teraz automatycznie przejdzie już do 7 klasy w przyszłym roku, nie będzie szła do końca starym programem. Według MEN wszyscy nauczyciele automatycznie zostaną przepisani do szkół trwających 8 lat i nie będzie zwolnień. Wiemy już także o przygotowania specjalnego egzaminu po VIII klasie szkoły podstawowej, który będzie składał się z części testowej oraz problemowej. Sam egzamin ma trwać dwa dni i obejmować język polski, matematykę, język obcy oraz historię. Wyniki tego egzaminu będą podstawa do rekrutacji w liceach czy szkołach technicznych.

Gimnazjum może być wygaszane w różnych wariantach

W przypadku gimnazjów wiemy już, że na rok 2017/18 nie będzie już prowadzona żadna rekrutacja do tej szkoły, a więc zacznie się stopniowe wygaszanie szkoły. Co ciekawe mają pojawić się aż 4 warianty wygaszania tej szkoły, a wybór konkretnego zależeć będzie od decyzji danej gminy. I tak gimnazjum będzie można przekształcić w 8-letnią szkołę podstawową lub podłączyć gimnazjum do już istniejącej szkoły podstawowej. Drugą opcją będzie przekształcenie gimnazjum w szkołę średnią, techniczną bądź branżową, która ma być nowym typem szkoły. Gimnazjum będzie można jednak także i włączyć do liceum czy techniku albo wybrać przekształcenie zespołów w skład, w który wchodzą gimnazja.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>