System edukacji kształtuje miernoty? Problem młodych na rynku pracy

Obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje jak mało jest wart Polski absolwent szkoły wyższej. Winny jest tutaj cały system edukacji który zamiast przygotowywać mami wizją rzeczywistości.

„Matura to bzdura”

nauka

fotografia przez deathtiny42 z flickr.com

Popularny na kanale YouTube program o tytule Matura to bzdura ujawnia co zostaje po szkole średniej studentom. Skoro maturę można zdać na poziomie 30% nie ma się co dziwić, że student nie rozróżnia dzieł Słowackiego od Mickiewicza, albo to jak zbudowana jest woda, chociaż na ile ta wiedza przydatna jest na prawie czy w medycynie. Szkoły średnie czy ogólne czy zawodowe ukierunkowują młodego człowieka w bardzo niewielkim stopniu. Także przedmioty zawodowe są uczone w ten sposób aby zdać egzamin a nie są dostosowane do potrzeb rynku.

Student z przerostem ambicji

Jeśli obecnego studenta kształtuje teoretyk który nie aktualizuje swojej wiedzy od czasów radosnego socjalizmu nie ma się co dziwić obecnej sytuacji na rynku pracy. Wiadomo, że studia nie są po to aby uczyć teorii, nie mniej praktyk który jest związany z rynkiem przekaże bardziej wartościową wiedzę niż naukowiec teoretyk, który nigdy nie pracował poza uczelnią. Jednakże naukowców teoretyków jest niestety więcej niż praktyków. W czasie studiów młodemu człowiekowi wmawia się, że jest elitą intelektualną kraju po czym wypuszcza z tym przekonaniem na rynek pracy. Nie należy się więc dziwić temu, że jest taka masa sfrustrowanych i bezrobotnych absolwentów.

Nacisk na kształcenie zawodowe

W nowoczesnej europie kładzie się nacisk na naukę zawodu a nie zdobywanie wyższego wykształcenia. Jeśli natomiast nie zmieni się podejścia, że praktykant jest to darmowy wyrobnik do parzenia kawy, to nie pomoże tutaj nawet otwarcie nowych szkół zawodowych. Niewątpliwie potrzebna jest zmiana systemu edukacyjnego od szkół podstawowych po uczelnie wyższe. Ponieważ nie należy zapominać, że system edukacji wyrabia najcenniejszy produkt jakim jest młody człowiek.

2 komentarzy

  1. Podpisuje się pod tym obiema rękami, system edukacji w Polsce nadaje się do wymiany

  2. Jestem zdania, że szkoła nic nie daje, najważniejsza jest praca i doświadczenie a nie szkoła.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>