Studenci medycyny muszą płacić za praktyki w szpitalach

Jak wiadomo w Polsce oferta praktyk dla większości studentów jest stosunkowo marna, a przy tym rzadko kiedy student może liczyć na jakiekolwiek wynagrodzenie z tytułu chodzenia do pracy w tej formie. Duża część praktyk odbywa się w okresie wakacyjnym, gdzie studenci zamiast pracować za darmo mogliby zająć się dochodową pracą i dorobić sobie chociażby na wakacje. To właśnie z tego powodu w Polsce praktyki traktowane są bardzo po macoszemu. Zupełnie normalne jest kombinowanie na lewo i prawo, aby tylko zdobyć jakąś umowę, podpis i mieć zaliczone praktyki. Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda w przypadku studentów medycyny, którzy za swoje darmowe praktyki muszą nawet jeszcze płacić!

Szpitale żądają opłat za praktyki

Coraz więcej szpitali w Polsce chce od studentów pieniędzy za ich praktyki w okresie wakacyjnym. Kwoty może nie są przesadnie duże, ale dla studentów mogą być sporym obciążeniem. Chociażby w Warszawie 100 godzin praktyk kosztuje 123zł, a studenci medycyny w Radomiu za naukę w szpitalu zapłacą 100zł, dokładnie za taką samą długość. W innych szpitalach stosuje się także stawki za dzień, na przykład 12,5zł, co przy miesiącu pracy daje naprawdę spore kwoty. W świetle prawa tego typu działanie szkoły nie jest bezprawne, ale według samych studentów jest to zupełnie nieetyczne. Przyszli lekarze podkreślają, ze w czasach gdy w Polsce brakuje lekarzy szpitale jeszcze utrudniają im zdobycie odpowiedniej wiedzy pobierając pieniądze.

Tyle kosztuje utrzymanie studenta

Władze wieli szpitali odpierają jednak te zarzuty twierdząc, że opłaty są sumą wydatków jakie szpital ponosi na utrzymanie jednego studenta praktykującego. To między innymi zakup odzieży służbowej, strzykawek, bandaży i wielu innych elementów, z których studenci korzystają. Opłaty związane są także z czasem, jaki lekarze poświęcają na edukację studentów, a jak wiadomo robią to dobrowolnie. Obecnie mamy w Polsce około 50 tysięcy studentów uczelni medycznych, a więc faktycznie są to pieniądze o które warto walczyć, choć na pewno nie jest to etyczne zachowanie.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>