Reforma systemu trawi budżety wielu gmin i miast w kraju

Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się za żądaniami wielu rodziców w kwestii obowiązkowego posyłania dzieci w wieku 6 lat do szkół podstawowych. W efekcie teraz to rodzic decyduje o tym czy dziecko pójdzie do szkoły wcześniej czy zostanie w przedszkolu i poczeka jeszcze rok. Piękna idea i spełnianie żądań wyborców jest ważną kwestią, ale rząd w ogóle nie wziął pod uwagę kosztów wprowadzonych zmian i automatycznie przerzucił je na gminy oraz miasta, a te są niemałe. Gminy oraz miasta niejednokrotnie będą musiały ciąć wydatki na różne społeczne sprawy, aby zapewnić więcej środków na system szkolnictwa w swoim regionie.

Poznań wyda ponad 13 milionów złotych

Doskonałym przykładem tego ile kosztuje rządowa reforma jest Poznań, który wraz z początkiem nowego roku szkolnego już wie, że zmiana będzie kosztowała około 13 milionów złotych. Skąd tak ogromne wydatki na kosmetyczną w sumie zmianę? Wiele zależy tutaj od samych rodziców, a więc o ich decyzji czy dziecko pójdzie do szkoły wcześniej czy nie. Jak wiadomo w skali kraju zdecydowało się na ten krok naprawdę niewielu rodziców, a to oznacza problemy dla miast i gmin. W samym Poznaniu trzeba było utworzyć kilka nowych oddziałów przedszkolnych dla dzieci w wieku 6 lat, które nagle zostały cofnięte ponownie do przedszkola. To także wydatki związane z dodatkową kadrą do tych oddziałów, a także różne kwestie organizacyjne, ważne dla sprawnego działania całego systemu. Co więcej, w Poznaniu posłano wielu nauczycieli na tzw. urlopy zdrowotne, gdyż z racji bardzo małej liczby dzieci w pierwszych klasach wielu nauczycieli nie miałoby co robić. Urlopu pozwolą przeczekać ten „martwy” rocznik, ale nauczyciele muszą dostawać w tym czasie odpowiednie wynagrodzenia.

Obcinanie budżetu publicznego

I tak niestety za reformę zapłacimy my wszyscy, gdyż miasto czy gmina finansuje oświatę z pieniędzy publicznych. Skoro tych w danym roku zabrakło to konieczne będą cięcia w innych sferach. Poznań już zapowiedział, że będzie musiał ograniczyć wydatki związane chociażby z remontami dróg czy z utrzymaniem zieleni w mieście.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>