Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia zmiany edukacyjne

Patrząc pod względem statystyk i różnych analiz demograficznych aż trudno uwierzyć w to jak dużym poparciem cieszą się obecnie przeprowadzane reformy w systemie edukacji. Jeszcze 2-3 lata temu Platforma Obywatelska także miała wiele różnych pomysłów związanych z systemem edukacji, które były niesamowicie torpedowane przez opinię publiczną. Wato tutaj dodać, że wiele z pomysłów zmian nie różniło się znacząco od tych, które proponuje dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość, a w zasadzie nie proponuje tylko już po prostu realizuje. W przypadku obecnych zmian okazuje się, że prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia pracę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Anny Zalewskiej. Nie trudno jest się dziwić, że największym poparciem cieszy się zmiana przywracająca obowiązek szkolny od 7 roku życia. Okazuje się jednak, że nawet w przypadku likwidacji gimnazjów poparcie waha się w granicach 50%, a to naprawdę świetny wynik.

Młodzi przeciwni, starsi bardziej za

Najbardziej przeciwni obecnym zmianom są przede wszystkim ludzie młodzi do 25 roku życia, ale także i trochę starsi, do 34 roku życia. Są to osoby, które przeszły edukację obecnym systemem i zapewne byli z niego zadowoleni, ale nawet tutaj poparcie dla zmian wynosi aż 49%. Najbardziej za zmianami są jednak osoby po 40 roku życia, gdzie poparcie wynosi już ponad 60%. Bardzo prawdopodobne, że duży wpływ na to ma po prostu sentyment do dawnych czasów. Te osoby uczyły się w 8 klasach szkoły podstawowej i 4 liceum, a przez to dobrze wspominają ten system i uważają, że będzie on lepszy niż to co mamy obecnie.

Daleko od strajków

Co ciekawe nawet samo środowisko nauczycielskie ma spore problemy ze zorganizowaniem się, a to przecież od tej strony idzie dzisiaj największa fala krytyki dla proponowanych zmian. Związek Nauczycielska Polskiego oficjalnie wypowiada się negatywnie i próbuje coś zdziałać, ale ma problemy nawet z zebraniem głosów pod różnymi petycjami czy projektami obywatelskimi. Choć zmiany w systemie edukacji są ogromne i wielu osobom jednak się nie podobają, to wizja strajków jest naprawdę bardzo marna.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>