Obowiązkowy język obcy dla przedszkolaków

Do konsultacji społecznych trafiło właśnie nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat obowiązkowej nauki języka obcego wśród przedszkolaków. Chodzi tu o dodanie do podstawy programowej nowej sfery, dotyczącej zagranicznych języków nowożytnych, które są coraz potrzebniejsze na polskim rynku pracy. Od 1.09.2014 dyrektor może zadecydować o nauce języków obcych w ramach podstawy programowej, od 1.09.2015 pięciolatki będą objęte obowiązkiem tegoż, a od 2017 r. obowiązek obejmie wszystkie dzieci.

 

Nowe zalecenia MENu

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło również szereg nowych zaleceń, takich jak rezygnacja z wyodrębnienia wykazu nabytych zdolności po zakończeniu którejś z klas szkół podstawowych, jak nowe wskazania odnośnie organizacji edukacji dla klas początkowych, jak nowe podejście do podręczników i jak nowe podejście do weryfikacji wiedzy. Odstawiono też tzw. pakiety edukacyjne.

Źródło zdjęcia: Wiki Commons

 

Dobra decyzja czy zła decyzja?

Skoro mówimy o konsultacjach społecznych, warto przyjrzeć się wyrobionemu już zdaniu społeczeństwa na ten temat. Otóż Polacy niemal jednogłośnie wskazują, że nauka języka obcego dla przedszkolaków to lekka przesada. Nie jest to czas na edukację, a przede wszystkim na zabawę – co zdaje się zresztą potwierdzać zdecydowana większość naszych rodaków. MENu to jednak nie przekonuje, tym bardziej że inne kraje europejskie już dawno idą tą drogą. Co też ciekawe, już dziś możemy usłyszeć wiele nieoficjalnych informacji na temat konkretnych reform, które miałyby dotknąć edukacji przedszkolaków i jeszcze bardziej ją zmodernizować, aczkolwiek na razie ciężko ferować jakiekolwiek wyroki. Na razie mamy lekcje języka obcego, jednolite podręczniki i wiele innych pomysłów Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wyraźnie czerpie inspirację od naszych zachodnich sąsiadów. Cóż, można i tak, aczkolwiek miejmy nadzieję, że wszystko będzie robione tu z tak zwaną głową, tj. bez zachłyśnięcia się często nieskutecznymi metodami nauczania w Europie, a dokładniej w Unii Europejskiej.

Jeden komentarz

  1. Super sprawa, nareszcie zaczynają myśleć nad edukacją naszych dzieci, a nie to co ja musze bulić kasę na kurs w speak up dla mojego przyszłego maturzysty już będzie trzeci rok od września bo szkoły sobie nie radzą z edukacją licealistów także!

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>