Kudrycka zapowiada zmiany w szkolnictwie wyższym

Zdaniem Barbary Kudryckiej – polski system edukacji czeka prawdziwa rewolucja. Podczas konferencji, minister edukacji wspominała, że jedną z nowelizacji do ustaw o szkolnictwie wyższym ma być wyraźny podział na uczelnie zawodowe i akademickie.

Kudrycka Barbara

fotografia DrabikPany z flickr.com

Na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Kudrycka wspominała o zasadach finansowania systemu edukacji oraz prawa o szkolnictwie wyższym. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że uczelnie, które do tej pory nie mają jeszcze uprawnień do nadawania tytułu doktora, powinny skoncentrować swoją siłę na budowaniu specjalizacji praktycznych – dzięki temu będą mogły uzyskać tzw. status placówki zawodowej. Na razie minister edukacji zapowiedziała, że cały proces będzie stopniowo wdrażany i na to potrzeba czasu, ale w efekcie dojdzie do sytuacji, kiedy w branżach takich jak: pielęgniarstwo, logistyka, hotelarstwo czy fizjoterapeutka pojawią się wykształceni specjaliści.

Nie wszyscy popierają reformy

Zdaniem przewodniczącego RGSW, tj. Józefa Lubacza  - pracodawcy coraz częściej narzekają na  brak umiejętności miękkich, a nie niskie kompetencje czy kiepskie zaplecze praktyczne byłych absolwentów uczelni wyższych. Zdaniem szefa Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, chociaż jego zespół popiera wprowadzanie zmian w stronę praktyki i podziału uczelni na akademie i placówki zawodowe, to on sam jest temu procesowi przeciwny.

W swojej wypowiedzi podnosił, że studentów nie powinno się ograniczać, bo niekiedy to właśnie podczas studiów młodzi ludzie dopiero dojrzewają do pewnych kwalifikacji. Lubacz zaznaczał, że szufladkowanie młodych Polaków do nietrafiony pomysł, szczególnie, że do całego procesu dochodzi wiele aspektów pobocznych, takich jak znajdowanie kolejnych miejsc do odbywania praktyk i wiele innych.

Prof. Wiesław Banyś, tj. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przypominał, że niezbędna jest dyskusja na temat określania, która z uczelni jest tą akademicką, a która zawodową lub też badawczą.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>