Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej chce „kupić” nauczycieli?

Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak wszystkim wiadomo, ma już za tydzień ogłosić wszystkie swoje ustalenia związane z tzw. dobrą zmianą w systemie edukacji w Polsce. Minister Anna Zalewska poinformowała także, że chce, aby zmiany te weszły do sejmu jeszcze w październiku tego roku i jak najszybciej zostały wcielone w życie. W ramach tego projektu toczyły się społeczne konsultacje, a ich efektem ma być właśnie zaprezentowanie listy zmian, podobno bardzo długie. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest jednak zadowolony z wielu prac prowadzonych przez MEN i dlatego ostatnia zapowiedź podwyżek może wydawać się próbą kupienia nauczycieli. Czy będzie ona udana?

444 miliony złotych dla nauczycieli

Na przyszły rok w budżecie zaplanowano 1.4 miliarda złotych na podwyżki dla różnych grup zawodowych właśnie z budżetówki. Kwota wydaje się imponująca, ale jest ona tak naprawdę o 600 milionów niższa niż rok temu. Tak czy inaczej z całej tej puli mają być podwyżki dla nauczycieli w kwocie łącznej 444 milionów złotych. Oznacza to, że jeden nauczyciel będzie miał przeciętnie w swoim portfelu o 1.4% więcej niż do tej pory. To na pewno nie jest imponujące, tym bardziej, że ZNP domagało się minimum 10% podwyżki przez ich brak w ostatnich latach. Warto tutaj jednak podkreślić to co ZNP mówiło wcześniej. Przedstawiciele związku grozili bowiem, że nie będzie żadnych rozmów z nauczycielami w kwestii zmian w systemie edukacji jeśli nie pojawi się gwarancja otrzymania podwyżek. Biorąc pod uwagę tego słowa Ministerstwo Edukacji Narodowej coś wzięło sobie chyba do serca.

Wyższe wynagrodzenia minimalne

Co ciekawe nie będą to jedyne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w najbliższym czasie. Jak wynika z oficjalnych już informacji będą prowadzone prace nad zmianą ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń różnych grup nauczycieli, które to przepisy są jeszcze z roku 2005. Tutaj podwyżki będą już wynosiły od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Na razie nie ma jeszcze odpowiedzi na te podwyżki ze strony związkowców.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>