Czy e- booki są niebezpieczne dla uczniów? Trwają badania wpływu e-podręczników na najmłodszych

Od jakiegoś czasu pojawia się pomysł z wprowadzeniem do szkół elektronicznych podręczników. Jest wygodne rozwiązanie dla dzieci które nie będą musiały nosić kilogramów książek do szkoły. Jednak nim elektroniczne podręczniki wejdą do szkół, istnieje potrzeba sprawdzenia jaki mają wpływ 
na zdrowie uczniów.

Niebezpieczny e-podręcznik

e-booki w polskich szkołach

fotografia przez Univers beeldbank z flickr.com

Zdaniem ekspertów prowadzących badania e-podręczniki powinny zawierać ulotkę informacyjną na temat niekorzystnych skutków nadmiernego lub złego korzystania. Według nich ma by to coś na wzór fiszki dołączanej do farmaceutyków. Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że do września 2015 roku uczniowie będą mieli dostęp do elektronicznych książek. Planuje się na razie udostępnienie podręczników do nauki 18 przedmiotów dostosowanych do wszystkich etapów kształcenia.

Korzyści z cyfryzacji szkół

Amerykanie obawiają się konwencji z nadmiernego wykorzystania komputerów szkołach oraz ich skutku na zdrowie uczniów. Natomiast w Polsce mimo wdrożenia planu w ciągu dwóch lat nadal nie pojawiła się definicja e-podręcznika. Również nie udało się wskazać czy poprawi to atrakcyjność zdobywania wiedzy oraz czy uczniowie bardziej zaangażują się w proces kształcenia.
Natomiast według wywiadu ekspertów wśród nauczali wynika, że nie są oni merytorycznie przygotowani na używanie e-podręczników.

Szkoła przyszłości

Okazuje się, że tak samo jak e-learning e-podręczniki też należy traktować z przymrożeniem oka. Na pewno wiedza zdobyta z nich jest wartościowa jednakże nie wiadomo czy zachęci to młodego człowieka do nauki. Już teraz badania wykazują, że wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem negatywnie wpływa na stan zdrowia. A przecież z takich podręczników trzeba będzie uczyć się do sprawdzianu czy z lekcji na lekcję.

2 komentarzy

  1. Nie wyobrażam sobie aby moje dziecko nie miało kontaktu z książką w szkole. Przecież są one o wiele lepsze niż tych elektronicznych choćby dlatego, że na marginesie można zrobić sobie notatki, a potem do nich wrócić.

  2. E-podręczniki jest to kolejny chory pomysł MEN, nie dość, że dzieci całymi dniami grają w gry komputerowe to teraz jeszcze dodatkowe godziny będą spędzać przed nim w szkole.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>